VETER
Naši vetrni projekti



PVE Dolenja vas
IDEJNA ZASNOVA PROJEKTA




PRVOTNI PREDLOG OPTIMIZIRAN PREDLOG
PVE Dolenja vas igra ključno vlogo pri razvoju slovenske infrastrukture za obnovljive vire energije. Projekt v Dolenji vasi prispeva k zavezam Slovenije v okviru ciljev EU za obnovljive vire energije in Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN). Pobuda izkazuje uravnotežen pristop k razvoju energetike, ki daje prednost varstvu okolja, vključevanju skupnosti in uporabi inovativne tehnologije.
Proučujemo dve možnosti
Prvotna pobuda je vključevala 11 vetrnih turbin, ki so bile strateško razporejene glede na vetrovne razmere na območju za zagotavljanje optimalne proizvodnje energije, primernost vrhov in grebenov za vetrni potencial, dostopnost po obstoječih ali možnosti izgradnje novih dostopnih poteh, ustrezno oddaljenost od stanovanjskih območij ter združljivost z zaščitenimi in ogroženimi habitati. Kljub izpolnjevanju zakonodajnih zahtev glede oddaljenosti in okoljskih dejavnikov, so povratne informacije zainteresiranih strani poudarile potrebo po dodatnih prilagoditvah za zmanjšanje morebitnih vplivov na lokalno skupnost in okolje.
Pripravili pa smo še eno varianto, kjer je število stojišč zmanjšano na sedem, pri čemer so vključeni omilitveni ukrepi za zmanjšanje vizualnega vpliva na pokrajino, zmanjšanje ravni hrupa za bližnje skupnosti, izboljšanje varstva lokalne biotske raznovrstnosti in habitatov ter obravnavanje pomislekov, ki so jih izrazile zainteresirane strani in lokalni prebivalci.
Pomisleki in predlogi lokalne skupnosti so močno vplivali na postopek načrtovanja PVE Dolenja vas. Projektna skupina je dala prednost sožitju s skupnostjo in zagotovila, da je revidirana zasnova čim bolj zmanjšala učinke na ljudi in divje živali ter hkrati ohranila zaščitene vrste in habitate. V drugem primeru so uporabljena napredna orodja in tehnologije kartiranja, s katerimi so turbine postavljene na najmanj vidna mesta, kar kaže na močno zavezanost k usklajevanju projekta z okolico.
Zakaj Dolenja vas?
Območje je bilo izbrano zaradi ugodnih vetrovnih razmer, terena za učinkovito proizvodnjo energije, strateške lege na primerni nadmorski višini, služnosti za traso kablovoda so že zagotovljene, obstoječega cestne infrastrukture, ki omogoča dostopnost in prevoz ter bližine potrebne infrastrukture za distribucijo energije. PVE Dolenja vas pooseblja v prihodnost usmerjen pristop k obnovljivi energiji, ki združuje najsodobnejšo tehnologijo s trajnostnimi praksami in odraža močno zavezanost sodelovanju s skupnostjo.
PVE Griže – Veliko Polje
IDEJNA ZASNOVA PROJEKTA




PRVOTNI PREDLOG OPTIMIZIRAN PREDLOG
PVE Griže - Veliko Polje igra ključno vlogo pri razvoju slovenske infrastrukture za obnovljive vire energije. Projekt, ki je lociran v Sežani prispeva k zavezam Slovenije v okviru ciljev EU za obnovljive vire energije in Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN). Pobuda izkazuje uravnotežen pristop k razvoju energetike, ki daje prednost varstvu okolja, vključevanju skupnosti in uporabi inovativne tehnologije.
Proučujemo dve možnosti
Prvotna pobuda je vključevala 14 vetrnih turbin, ki so bile strateško razporejene glede na vetrovne razmere v območju III, primernost vrhov in grebenov za vetrni potencial, dostopnost po obstoječih ali izgradnjo novih dostopnih poteh, ustrezno oddaljenost od stanovanjskih in infrastrukturnih območij ter združljivost z zaščitenimi in ogroženimi habitati. Kljub izpolnjevanju zakonodajnih zahtev glede oddaljenosti in okoljskih dejavnikov so povratne informacije zainteresiranih strani poudarile nadaljnje prilagoditve za zmanjšanje morebitnih učinkov na lokalno skupnost in okolje.
Pripravili pa smo še eno varianto, kjer je število stojišč zmanjšano na sedem, pri čemer so vključeni omilitveni ukrepi za zmanjšanje vizualnega vpliva na pokrajino, zmanjšanje ravni hrupa za bližnje skupnosti, izboljšanje varstva lokalne biotske raznovrstnosti in habitatov ter obravnavanje pomislekov, ki so jih izrazile zainteresirane strani in lokalni prebivalci. PVE Griže - Veliko Polje predstavlja v prihodnost usmerjen pristop k obnovljivi energiji, ki združuje najsodobnejšo tehnologijo s trajnostnimi praksami.
Zakaj Griže – Veliko Polje?
Območje je bilo izbrano zaradi ugodnih vetrovnih razmer in terena, strateške lege na primerni nadmorski višini za optimalno proizvodnjo energije, služnosti za traso kablovoda so že zagotovljene, obstoječega cestnega omrežja za dostopnost in prevoz ter bližine infrastrukture, vključno z avtocesto A1 in RTP Divača.
PVE Ilirska Bistrica
IDEJNA ZASNOVA PROJEKTA




PVE Ilirska Bistrica predstavlja pomemben korak h energetskemu prehodu Slovenije, katerega cilj je povečati delež obnovljive energije v nacionalnem omrežju. Projekt predlaga gradnjo devetih vetrnih turbin s skupno močjo približno 63 MW. Turbine bodo imele najsodobnejšo zasnovo, ki bo zmanjšala hrup in vizualne vplive ter hkrati povečala učinkovitost.
Pobuda je usklajena z nacionalnimi energetskimi strategijami in strategijami EU, vključno s slovenskim Nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom (NEPN). Lokacija projekta v Ilirski Bistrici je bila izbrana na podlagi optimalnih vetrovnih razmer, ustrezne oddaljenosti od stanovanjskih območij in prilagodljive obstoječe infrastrukture.
V skladu s slovenskimi predpisi sledijo obsežne okoljske in tehnične študije, ki zajemajo vidike, kot so hrup, biotska raznovrstnost, hidrologija in arheologija. Aktivno se spodbuja sodelovanje javnosti z odprtimi posvetovanji in načrti za mobilno informacijsko pisarno v letu 2025. Projekt obljublja koristi za lokalno skupnost, vključno z letnim nadomestilom, izboljšanjem infrastrukture ter možnostmi za ekološki in turistični razvoj. S poudarkom na trajnosti in sodelovanju projekt uteleša v prihodnost usmerjen pristop k razvoju obnovljivih virov energije.
Zakaj Ilirska Bistrica? Analiza je pokazala, da to območje ponuja: zadostna oddaljenost od naselij in prebivalcev, primerno hitrost vetra, obstoječe dostopne ceste na načrtovanem območju, ki bodo ustrezno nadgrajene, le nekaj lokacij v Sloveniji ima takšne značilnosti, predhodne študije na določenem delu območja so tudi pokazale primernost lokacije za postavitev vetrne elektrarne.
Imate vprašanja?